A Vitafort Zrt. jól ismert kiváló minoségu takarmányairól, takarmányozási programjairól, amelyek kidolgozásakor messzemenoen figyelemmel vagyunk az állatok teljesítményének, termelékenységének növelésére. Ez a szemléletmód tesz minket a A 2010-es FEI Lovas Világjátékok büszke partnerévé.
A 2010-es FEI Lovas Világjátékok a 8 lovassport-szakág világbajnoksága: díjugratás, díjlovaglás, military, fogathajtás, reining, lovastorna, távlovaglás és para-lovassport. A világjátékokat négyévente rendezik meg a Nemzetközi Lovasszövetség (FEI) felügyeletével, két évvel az Olimpiai Játékok elott.
A 2010-es esemény sok szempontból különleges lesz. Korábban sohasem rendezték meg Európán kívül, és sohasem rendeztek világbajnokságot mind a 8 szakág részvételével. Mindkét elsoséget a Kentucky Lovas Park (USA) mondhatja magáénak.
És most ismerkedjünk meg közelebbrol a nyolc szakággal!
A díjlovaglást – mely nemzetközileg használt elnevezése (dressage) egy francia eredetu szó, mely jelentése „edzés” - gyakran illetik „ló balett” elnevezéssel. A nagydíj feladat tartalmaz összeszedett és nyújtott lépést, ügetést, vágtát; féloldalazást ügetésben és vágtában; passzázst (lassú-ügetés), piaffe (helyben ügetés), ugrásváltás (lábsorrend váltása) minden és minden második vágtaugrásra; valamint piruett (fordulat helyben vágtázva).A díjugrató feladat egyértelmu: általában 10-13 ugrásból álló pályát kell hibátlanul alapidon belül teljesíteni. Az akadály rudak leveréséért, a ló ellenszegüléséért, a lovas leeséséért a lovas hibapontokat kap. Hibapont jár akkor is, ha a lovas nem fejezi be a pályát az alapidon belül.
A díjlovaglást – mely nemzetközileg használt elnevezése (dressage) egy francia eredetu szó, mely jelentése „edzés” - gyakran illetik „ló balett” elnevezéssel. A nagydíj feladat tartalmaz összeszedett és nyújtott lépést, ügetést, vágtát; féloldalazást ügetésben és vágtában; passzázst (lassú-ügetés), piaffe (helyben ügetés), ugrásváltás (lábsorrend váltása) minden és minden második vágtaugrásra; valamint piruett (fordulat helyben vágtázva)
A lovastusát (military) lovas triatlonnak is hívhatnánk. Síkmunkát és ugratást is tartalmaz. A három feladat: díjlovaglás, tereplovaglás (akadályokkal) és a díjugratás. Az évszázadok folyamán az ideális katonai ló tesztelésébol egy izgalmas hobbilovasokat és profikat is elbuvölo sporttá fejlodött.
A fogathajtó versenyt négyesfogatok részére rendezik. Az elso két versenynapon a díjhajtás, a következo napon a maraton-hajtás, míg az utolsó napon az akadály-hajtás zajlik bólyákkal kijelölt pályán. A három feladat alapján legkevesebb hibapontot gyujto egyéni versenyzo és csapat lesz a bajnok.
A távlovaglás olyan mint egy maratoni futóverseny. A lovaknak 160 km-es távot kell megtenniük a leheto legrövidebb ido alatt. Az egyéni és csapat bajnokokon kívül az Állatorvosi Bizottság a tíz leggyorsabb ló közül kiválasztja a legjobb kondícióban levo lovat is.
A lovastornát legkönnyebben úgy írhatjuk le, mint gyakorlatok végzése mozgó lovon. A résztvevoket kötelezo gyakorlatok és szabadon összeállított programok alapján bírálják el. A román korig visszanyúló múlttal rendelkezo lovastornában a lovas, a ló és a futószárazó (aki a ló mozgását irányítja egy körön futószár segítségével) csapatmunkájára van szükség. A lovastornászok egyéni, páros és csapat-versenyeken mérik össze tudásukat.
A reining (western díjlovaglás) egy olyan verseny, ahol az állattartó farmokon használt lovak atletikus képességeit mutatják be. A versenyzok 10 különbözo gyakorlatban mérik össze a tudásukat, mint például lassú kiskörök lovaglása, ugrásváltás, csánkon fordulás, 360 fokos fordulat egy helyben, és az izgalmas csúszva megállás, ami a western ló ismertetoje.
A para-lovasverseny fogyatékkal élo díjlovasok részére lesz megrendezve a 2010-es Alltech FEI Lovas Világjátékok részeként. Ez az elso alkalom, hogy para-lovasversenyt rendeznek a játékok alatt.
Az esemény közeledtével a jövo évben rendszeresen tudósítunk az elokészületekrol.
A 16 napos rendezvénysorozat programja itt töltheto le.